Svake godine, brodogradilišta iz celog sveta pomeraju granice dizajna superjahti kako bi isporučila veće, bolje i najduže jahte.
Ove jahte, sve mere preko 100 metara, impresivne su ne samo po dužini trupa već i po onome što nose iznad i ispod palube. Od podmornica i helikoptera do bazena, bioskopa i naučnih laboratorija, karakteristike ovih superjahti pokazuju da su zaista revolucionarni komadi inženjeringa. Pročitajte u nastavku koja imena su se našla u TOP 5 najdužih jahti u privatnom vlasništvu na svetu.
1. Azzam
Izvor: Klaus Jordan – Lürssen
- Brodogradilište: Lurssen
- Godina izgradnje: 2013
- Dužina: 180.61 m
- Širina: 20 m
- Bruto tonaža: 13136 t
U oktobru 2013. godine, brodogradilište Lurssen je isporučilo najveću privatnu superjahtu na svetu pod imenom Azzam. Prvobitno je projektovana da bude 145 metara, ali je u procesu optimizacije dostigla 180 metara. Ostale zapanjujuće činjenice o Azzamovom impresivnom dizajnu uključuju njenu neverovatnu veličinu od 13.000 GT i smeštaj za 36 gostiju i čak 80 članova posade.
Ova gigantska superjahta je navodno izgrađena za šeika Kalifu bin Zajeda al-Nahjana iz kraljevske porodice Abu Dabija, da bi se koristio kao za plovidbu do njegovog omiljenog ronilačkog mesta. Glavni salon, koji obuhvata skoro 522 m² i urađen je u stilu francuskog carstva sa sedefnom završnom obradom, dizajniran je od strane Kristofa Leonija, a eksterijer je uradio Nauta Yacht Design.
Karakteristike na brodu uključuju teretanu, bazen i posebnu „sobu za obuku igranja golfa“. Jahta ima impresivnu brzinu za svoju veličinu zahvaljujući njenom inovativnom sistemu vodenog mlaznog pogona, koji je dostiže brzine od zapanjujućih 31,5 i više čvorova. Za 17,5 metara duža od Eclipse Romana Abramoviča, ovaj čamac nosi prestižnu titulu najveće jahte na svetu.
2. Eclipse
Izvor: Peter Seyfferth – TheYachtPhoto.com
- Brodogradilište: Blohm & Voss
- Godina izgradnje: 2010
- Dužina: 162.5 m
- Širina: 22 m
- Bruto tonaža: 13564 t
Posle pet godina intenzivnog dizajniranja, razvoja i izgradnje, Eclipse je napustila Blohm + Voss brodogradilište u decembru 2010. Nosila je titulu najveće svetske superjahte samo tri godine pre nego što ju je preuzeo Azzam. Pod upravom Blue Ocean Yacht Management, Eclipse ima dizel-električni pogonski sistem sa generatorima koji napajaju Azipod pogon, dramatičan spoljašnji stil i zadivljujući dizajn enterijera delo je londonske kompanije Terence Disdale Design-a, koji je odgovoran za sve aspekte estetskog dizajna i rasporeda.
Eclipse je proglašena za motornu jahtu godine na World Superyacht Awards 2011. i motornu jahtu decenije na World Superyacht Awards 2015. Njen smeštaj uključuje vlasničku palubu dužine 56 metara i smeštajni kapacitet za do 92 člana posade. Njen enterijer se može pohvaliti stotinama prilagođenih završnih obrada koje su ekskluzivno razvijene posebno za ovaj projekat, dok njene palube uključuju bazen od 16 metara koji se može transformisati u podijum za ples. Jahta takođe može da nosi tri helikoptera, po jedan na svakom od dva heliodroma, a treći u skladišnom hangaru ispod palube.
3. Dubai
Izvor: superyachts.com
- Brodogradilište: Platinum
- Godina izgradnje: 2006
- Dužina: 162 m
- Širina: 22 m
- Bruto tonaža: 12488 t
Dubai je prvobitno naručio princ Džefri od Bruneja, a spoljni stil i dizajn enterijera je uradio Endru Vinč. Blohm & Voss projekat je suspendovan 1998. godine u toku izgradnje. Na kraju je prodat vladi Dubaija, a odgovornost je prešla na Kostisa Antonopulosa iz Platinum Yachts, koji je pripremio novi unutrašnji dizajn 2006. Prikladno nazvana Dubai je kraljevska jahta šeika Mohameda bin Rašida al-Maktuma iz Dubaija.
Smeštaj, stilizovan od strane Nakheel Interiors, dizajniran je za 24 gosta i sastoji se od vlasničkog apartmana, pet VIP apartmana i šest apartmana za goste, svi sa otvorenim balkonima. Posebne karakteristike uključuju atrijum širine 21,3 m, bazen, prostor za roštilj, bioskop, diskoteku, platformu za sletanje helikoptera Blackhawk, fiskulturnu salu, garažu za podmornicu i široku lepezu igračaka za vodu. Potpuni sertifikat je dobijen od Lloids Register of Shipping u oktobru 2006. godine i od tada je obavila nekoliko putovanja. Može da dostigne maksimalnu brzinu od 25 čvorova.
4. Blue
Izvor: Tom van Oossanen
- Brodogradilište: Lurssen
- godina izgradnje: 2022
- Dužina: 160.6 m
- Širina: 22.5 m
- Bruto tonaža: 14785 t
Na četvrtom mestu na listi najdužih jahti na svetu, Lurssen-ova superjahta Blue je toliko obimna da nadmašuje sve duže brodove u smislu bruto tonaže.
Za vlasnika sa Bliskog istoka, Terence Disdale je dizajnirao klasične spoljašnje linije sa oštro nagnutim pramcem i blagim krivinama do dubokih prepusta paluba. Glavni heliodrom je pozicioniran na pramcu, a manji na krmi. Ostale karakteristike uključuju “skriveni” bazen na glavnoj palubi na krmi, platformu za kupanje na krmi i dva balkona koji idu uz vlasničku kabinu. Plava unutrašnjost je dizajnirana da bude bezvremenska i bogata „ženstvenom elegancijom“, sa namernim kontrastom eksterijeru.
Blue je opremljen dizel-električnim hibridnim pogonskim sistemom. Električni Azimuth pod pogon može manevrisati brodom samostalno ili u kombinaciji sa dvostrukim vratilima propelera. Za smanjenje buke, vibracija i nivoa izduvnih gasova, Blue ima najsavremeniji sistem. Superjahta je takođe opremljena novom tehnologijom za preradu, što znači da njena prečišćena otpadna voda može da se pije.
5. Dilbar
Izvor: Boat International
- Brodogradilište: Lurssen
- Godina izgradnje: 2016
- Dužina: 156 m
- Širina: 23.5 m
- Bruto tonaža: 15917 t
Sa ukupnom unutrašnjom zapreminom od preko 15.000 GT, Dilbar je najveća jahta na svetu po bruto tonaži. Izradio ju je Lurssen, od čelika i aluminijuma, po dizajnu Espena Øina. Ona je 2016. godine isporučena svom vlasniku, uzbekistanskom milijarderu Ališer Usmanovu. Zamenila je prethodnu istoimenu jahtu Usmanova, koja je od tada preimenovana u Ona.
Obično je primećena kako krstari južnom Francuskom, severnom Španijom i ponekad Kiprom. Rekordne karakteristike na ovoj superjahti klase SOLAS uključuju njen bazen od 180 kubnih metara i njenu elektro-dizel elektranu od 30.000 kV. Njen enterijer, stilizovan od strane Vinch Design-a, može da smesti do 24 gosta koje opslužuje skoro 100 članova posade. Ona takođe ima dva heliodroma, 3.800 kvadratnih metara stambenog prostora i prostranu baštu sa posebno razvijenom vrstom trave koja toleriše slani vazduh, kaže njen tvorac Aksel Masman. Može da dostigne maksimalnu brzinu od 21 čvor.