fbpx
Image

Jahting u Turskoj: Sveobuhvatni vodič

Sastavili smo kompletan vodič za jahting u Turskoj koji će Vam pomoći da se bolje snađete i koji pokriva sve aspekte od vremenskih uslova, infrastrukture, lokalnih običaja, dostupnih brodova, mogućnosti plovidbe do Grčke kao i savete o mestima koja se ne mogu propustiti.

Umorni ste od konvencionalnih jahting destinacija kao što su Hrvatska, Grčka ili Italija? Zašto ne biste isprobali jahting u Turskoj — profesionalne lokalne čarter kompanije raspolažu raznolikom ponudom brodova, marine su moderne ali jeftinije nego na Mediteranu, a zbog stabilnih vremenskih uslova, sezona plovidbe traje od aprila do kraja godine. A kada se usidrite, možete istražiti znamenitosti, probati odličnu kuhinju ili ići na ronjenje i otkriti živahni podvodni svet.

Većina nautičara se slaže da su uslovi za jahting u Turskoj uporedivi sa onima u Grčkoj. Dakle, nećete morati da brinete o susretanju sa nečim previše neobičnim.

Turska je zemlja koja se prostire i na Evropu i na Aziju, sa većim ‘azijskim’ delom (istorijski Anadolija) koji leži na poluostrvu Mala Azija, graniči se na jugu sa Sredozemnim morem, na zapadu sa Egejskim morem, a na severu pored Crnog mora. Od manjeg evropskog dela, koji se ponekad naziva i Istočna Trakija, odvaja ga Mramorno more, Bosforski moreuz i Dardaneli. Za nautičare, ova prelepa zemlja nudi preko 500 ostrva i preko 7.000 km obale za jedrenje, sidrenje, plivanje ili jednostavno sunčanje na palubi. Najpopularnije destinacije za jahting u Turskoj su Egejska rivijera i južna obala, posebno Antalija. Pošto se Egejska rivijera nalazi praktično iznad grčkog Dodekaneza, lako možete posetiti i ostrva Rodos, Kos,…

Mapa Turske

Idealno vreme i klima za jahting u Turskoj

Od maja do novembra, vremenski uslovi su savršeni za jahting u Turskoj što čini sezonu dužom nego na Mediteranu. Neki nautičari čak kreću u Tursku početkom decembra ili u rano proleće, ali najatraktivniji meseci za plovidbu su oktobar i novembar kada je vreme stabilno, sunce sija, a more je i dalje dovoljno prijatno za kupanje. U proleće i jesen temperatura na obali Egejskog mora iznosi oko 25 °C, a tokom letnjih meseci je viša za najmanje pet stepeni.

Specifična karakteristika ovog regiona su severni do severozapadni vetrovi poznati kao „Meltemi”, koji se uglavnom javljaju u južnom delu zemlje. Tokom sezone, Meltemi obično ima snagu od 2–4 stepena po Beaufortovoj skali i može se dobro iskoristiti za jedrenje. Povremeno, međutim, proizvodi udare od oko 7 stepeni Bofora, što može biti izazovno za jedriličare.

Na otvorenom moru, Meltemi može izazvati neprijatne talase, pa imajte to na umu kada planirate svoju rutu. Uopšteno govoreći, Meltemi ima tendenciju da bude slabiji ujutru i sredinom jutra, jači popodne i uveče, a noću se smiruje uz povremeni noćni povetarac koji ga zamenjuje. Dobra ideja je da to uzmete u obzir u svom dnevnom rasporedu – krenite na jedrenje rano ujutro i usidrite se popodne kako biste se mogli posvetiti drugim aktivnostima, kao što su plivanje, planinarenje, razgledanje, itd.

Izvor: Pexels

Jahting u Turskoj – Infrastruktura i praksa

Čarter kompanije u Turskoj rade odlično i ne morate da brinete o neprofesionalnosti ili pronalaženju svog broda u lošem stanju. Jedna interesantna karakteristika ovog regiona je da nudi obilje brodova kojima upravlja vlasnik – ni to nije razlog za zabrinutost, jer su obično u dobrom stanju i pažljivo održavani.

Izvor: Yalikavak Marina Bodrum

Iz modernih marina u Bodrumu lako možete stići do Kos-a.

Luke i marine u Turskoj su po kvalitetu i uslugama uporedive sa onima u zapadnoj Evropi. Najlepše i najnovije nalaze se u oblasti između Istanbula i Antalije. Preporučujemo marinu Bodrum, gde ćete pronaći luksuzne jahte, vezove za gulete, a možda čak i imati sreće da uhvatite početak regate jahti. Marina Turgutreis, 20 km od Bodruma, takođe ima odličnu reputaciju. Iz Bodruma možete lako doploviti do grčkih ostrva (Kos je na samo korak). Međutim, plovidba u vode druge zemlje ima svoje specifičnosti, o kojima ćemo kasnije.

Gocek u zalivu Fethiie: polazna tačka do južne turske obale

Göcek u zalivu Fetije je savršena polazna tačka za tursku rivijeru, gde se nalazi nekoliko odličnih marina. Region je poznat po prijatnoj mediteranskoj klimi, planinskom pejzažu i neverovatnim antičkim spomenicima. Osim toga, obala prepuna brojnih zaliva i i slikovitih uvala jednostavno poziva na istraživanje. Ako krenete na jug, pratite obalu kako biste stigli do Antalije.

Savet: Oprez! Strogo je zabranjeno ispuštanje rezervoara za kanalizaciju (crne vode) u vode Turske. Po zakonu, svaki čamac ovde je dužan da isprazni rezervoar za otpadnu vodu najmanje jednom u toku boravka na službenoj pumpi. Prilikom prijave, trebalo bi da dobijete elektronsku karticu pod nazivom „Plava kartica“ koja prati količinu otpadnih voda deponovanih na kopnu. Ne zaboravite da ga koristite jer se pažljivo proverava i rizikujete visoku kaznu.

Izvor: Unsplash

Jahting u Turskoj – Usidravanje u lukama i zalivima

Kao što smo spomenuli, marine u Turskoj su dobro opremljene, ali ćete uvek naći osoblje izuzetno uslužno i susretljivo, čak i u manjim marinama. „Luke — i u marinama i u restoranskim pristanima — bile su prijatno iznenađenje. Svuda su ljudi tu da vam pomognu i većinu vremena već vas čekaju na gumenjaku. Kada posada nije imala dovoljno samopouzdanja, često smo ih viđali kako preuzimaju kormilo i sami se voze do mesta za usidrenje ili koriste gumeni čamac da guraju brod do pristaništa gde su drugi pomagači uskakali i savršeno privezali ceo brod“. Meštani ne traže ništa zauzvrat, ali im je uvek lepo nešto pokloniti ili bar ponuditi pivom.

Kada vraćate brod petkom ili subotom na kraju najma, u nekim marinama, na primer u Göceku, čak zahtevaju da se javite putem radija kako bi mogli da pošalju pomoćnika na vaš brod da ga priveze za vas.

Privezivanje u zalivima i uvalama gotovo se univerzalno radi sidrom ili vezivanjem sa konopcem za obalu.. U nekima od njih na steni se nalaze privezni stubovi ili prstenovi na stenama koje možete koristiti za vezivanje. Ono što može biti pomalo neprijatno iznenađenje je velika dubina u uvalama, što može otežati spuštanje sidra.

Ako želite da se kratko zaustavite, koristite molove u restoranima, jer ako jedete tamo, možete besplatno da se privežete.

Izvor: Unsplash

Brodovi za čarter u Turskim marinama

Asortiman čamaca u Turskoj možda nije tako širok kao na drugim destinacijama, kao što je Hrvatska, ali ima ponešto za svakog jedriličara — od nautičara početnika do onih koji preferiraju sportsko iskustvo jedrenja.

Postoje klasični Bavarski kruzeri, elegantni Oceanis i udobni Dufour brodovi. Za oko nam je zapela i lepa First 50. Toplo preporučujemo Dufour 382 Grand Large (Calypso), koji je u privatnom vlasništvu i u savršenom stanju. Takođe vredi pomenuti Sun Loft jahtu, jednotrupnu jahtu sa unutrašnjim rasporedom koji podseća na katamaran — Sun Loft 47 je odličan izbor za jahting u Turskoj.

Katamarani u Turskoj

Na raspolaganju je veliki broj prostranih katamarana Fountain Pajot, kao što su Fountain Pajot 45, Bali cat space ili manje tradicionalnih brendova kao što su Lipari 41, Belize 43.

Motorni brodovi

Naravno, pored jedrilica, u Turskoj se može iznajmiti i niz motornih brodovi. Na primer, Azimut 55 ili Azimut 75 Flybridge će vam omogućiti da krstarite lokalnim morima neverovatnom brzinom. Ili se prepustite pravom luksuzu sa superjahtom Maiora 24.

Turski guleti

Guleti su turski specijalitet. To su brodovi koji podsećaju na piratske brodove ili brodove iz prošlog vremena. Većina njih su originalni komadi koji se ne mogu naći nigde drugde na moru. Dakle, ako tražite lep drveni brod sa dvostrukim ili trostrukim jarbolom, vredi probati. Preporučujemo Golden Princess, Santa Maria, Elifim 11, Perla Del Mar ili Serenad.

Izvor: Pixabay

Jahting u Turskoj – Šta morate videti

Gde se uputiti u Turskoj? Postoji bezbroj prelepih mesta za otkrivanje, ali sve je u odabiru najboljih za jedrenje, sidrenje i najbolje iskustvo na kopnu. Većina čartera kreće iz Göcek-a, Marmarisa ili Fethiye na Turskoj rivijeri i svi su definitivno vredni posete.

Izvor: Unsplash

Göcek

Grad koji mnogi pomorci smatraju najlepšim na Mediteranu. Uverite se sami na gradskoj plaži Kadinlar Plaji, u istorijskim ulicama, borovoj šumi ili u jednoj od 6 marina koje se ovde nalaze. Gocek je takođe okružen sa 12 prelepih ostrva za krstarenje.

Fethiye

Smestivši se u području bujne zelene vegetacije, u ovom gradu ćete pronaći fantastičnu marinu, kao i muzej drevnih artefakata koji datiraju iz 3000. godine pre nove ere. Savremeni Fethiye se nalazi u samom srcu drevne Likije, sa velikim brojem stenskih grobnica koje su sačuvane do danas. Definitivno vredi posetiti ukoliko ste se odlučili za jahting u Turskoj.

Izvor: Pexels

Bodrum

Bodrum je turističko žarište, gde se održavaju brojne regate, sa usidrenim luksuznim jahtama i guletima. Pored toga, luka ima prelep stari grad – obavezno pogledajte veličanstveni zamak Bodrum i lokalnu pijacu.

Turgutreis

Ovde ćete pronaći ogromne slikovite peščane plaže koje se protežu na 5 kilometara. Uveče možete biti svedoci zalasku sunca koji oduzima dah.

Marmaris

Prvobitno ribarsko selo, Marmaris se postepeno razvio u popularno turističko odmaralište. Njegovo neverovatno dugo obalsko šetalište (oko 11 km) vodi vas pored restorana, barova, marina i hotela. Ali ako želite malo više privatnosti, ostavite svoj čamac u nekoj od manjih marina koje primaju samo 5 do 7 brodova — tu se nalaze toaleti, tuševi i osveženje, a atmosfera je mnogo šarmantnija od one u velikim marinama. Mir se takođe može naći na obližnjem poluostrvu Bozburun, na plažama Icmeler ili Kumlubük, ili u zalivima Serce Limani ili Bozuk Bükü. Na putu od Marmarisa do Fethiye-a, obavezno pogledajte Ölüdeniz, navodno najlepšu plažu Turske.

Izvor: Pexels

Antalya

U najpoznatijoj turističkoj destinaciji Turske, otkrićete mnoštvo hotela, restorana i klubova, kao i istorijske znamenitosti i prelepe duge plaže. Budući da je Antalija okružena planinama, pejzaž zaista oduzima dah.

Izvor: Pexels

Preporuke za izlete u Turskoj

Za ljubitelje putovanja, svakako preporučujemo putovanje u unutrašnjost. Najzanimljivija mesta su čuveni Pamukkale (neverovatne terase od belog travertina koje su formirali topli prirodni izvori) ili grobnica iz 62. pre nove ere — Mount Nemrut, koja je na listi svetske baštine Uneska.

Izvor: Pexels

Možete li ploviti iz Turske u Grčku?

Mnogi nautičari se pitaju da li je zaista moguće preći iz Turske u Grčku čarter brodom, posebno na obližnja ostrva Kos i Rodos.

Međutim, pitanje nije jednostavno i nema definitivnog odgovora. U praksi, naravno, možete jednostavno uzeti brod i preploviti preko okeana, ali ne dozvoljavaju sve čarter kompanije ovaj prelazak. U stvari, neki brodovi imaju osiguranje koje pokriva samo jednu zemlju, a ne međunarodne vode ili inostranstvo.

Dakle, najvažnije je unapred saznati da li određeni brod može isploviti u Grčku iz turskih luka. Prilikom prelaska takođe morate da proverite svoju kapetansku dozvolu (da li dozvoljava plovidbu u obe oblasti), a posebno svoje osiguranje. Kada iznajmite čamac, osoblje čarter kompanije će vam na licu mesta reći tačan postupak odjavljivanja i prijavljivanja prilikom izlaska i ulaska u grčke/turske vode.

Kada odlučite da plovite od zemlje do zemlje, očekujte neke formalnosti koje oduzimaju mnogo vremena. Od migracione krize 2014. kontrole su malo pooštrene. Brodovi koji krijumčare ilegalne izbeglice nisu vaša primarna briga, ali, s druge strane, možete ih sresti u delu Turske koji je najbliži Grčkoj.

Izvor: Pixabay

Cene i valuta u Turskoj

U Turskoj se plaćanja vrše u turskim lirama (TRI) i preporučujemo da zamenite novac unapred jer se ne možete osloniti na to da ćete sve platiti karticom tokom odmora. Iako veliki supermarketi prihvataju kartice, restorani o obično ne čine.

Cene su ovde uglavnom niže nego u Evropi, kako za hranu tako i za vez u marinama. Na primer, marinu možete platiti i do 50% manje nego u drugim destinacijama, kao što je Hrvatska. Takođe ćete značajno uštedeti na naknadama za vez, jer je većinu vremena sidrenje u zalivu besplatno. Alkoholna pića su, međutim, skuplja, oko 25% skuplja od evropskih, a pošto je Turska muslimanska zemlja, ne možete ga naći svuda.

Prodavnice imaju fiksne cene, tako da nema cenkanja. Ali možete iskoristiti svoje pregovaračke veštine na pijaci i bazaru — ovde su veštine cenkanja osnovni uslov i Turci to vole. Ako se uopšte ne cenkate oko cene, domaćini će biti duboko razočarani.

Ako želite da uštedite na hrani, jedite na uličnim tezgama. Ukusan kebab košta manje od 100 lira (ispod 4 evra). Sveže voće i povrće vredi kupovati na pijacama, gde su najsvežije. U Fethiyeu, na primer, sveži proizvodi se mogu kupiti za delić cene na pijaci, ali se rasprodaju popodne.

Dolazak do turske obale

U Turskoj postoji nekoliko aerodroma, ali nisu svi smešteni na obali. Gotovo svakodnevno postoje direktni letovi iz većih gradova do Istanbula ili Antalije, gde možete presedati kako biste stigli do Bodruma, Dalamana, Izmira ili Ankare.

Sa aerodroma možete lako doći do luke taksijem (najskuplja opcija) ili autobusom (najjeftinija). Odlična opcija srednjeg dometa je dolmuš — zajednički minibus koji vozi unapred određenom rutom.

Savet: Od aerodroma Dalaman do luke u Göceku potrebno je oko 20–25 minuta automobilom ili autobusom, ali je potrebno do 3 sata da se stigne do luke Marmaris. Od aerodroma u Bodrumu, treba 40 minuta do luke Bodrum i 2,5 sata do luke Marmaris.

5 aktivnosti u slobodno vreme tokom plovidbe Turskom rivijerom

1. Jedrenje na dasci: oko Bodruma i Antalije

Jedrenje na dasci ovde je popularno, a oblast oko Bodruma i Antalije nudi idealne uslove. Moguće je iznajmiti opremu, a čak i ako ste početnik, naći ćete dosta škola sa instruktorima.

2. Rekreativno ronjenje kod Galipolja: olupine ratnih brodova

Iako je sportsko ronjenje zabranjeno u Turskoj, rekreativno ronjenje nije i otkrićete mnogo ronilačkih lokacija gde možete da se divite fauni i flori. Kao rezultat toga, postoji veliki broj škola ronjenja. U blizini poluostrva Galipolja, otkrićete podvodne olupine brodova iz Drugog svetskog rata i arheološka nalazišta u Bodrumu. Ali gde god da idete, naći ćete obilje podvodnog života.

3. Ribolov u priobalnim vodama

Nautičare koji vole pecanje očekuje prava poslastica. More u Turskoj obiluje ribom i možete uhvatiti zaista velike primerke. Pecanje se preporučuje uveče ili rano ujutro u dubljim vodama (30 metara ili više). Tajni trik lokalnih ribara je da na pijaci kupe male škampe koje će koristiti kao mamac. Alternativno, isecite pileća prsa, posolite ih i ostavite na suncu nekoliko sati. Ovo meso se malo osuši i postane tvrđe, tako da ga krupna riba ne grize odmah — pošto moraju više da ga žvaću, lakše ih je uhvatiti na udici.

Savet: Budite oprezni sa ribama koje imaju bodlje, obično su otrovne. Ako nekog od članova posade ubode, pomaže da se zahvaćeno područje potopi u toplu vodu i uvek je preporučljivo potražiti medicinsku pomoć.

4. Rafting na reci Coruh

Turska ima duge, duboke i divlje reke okružene prelepim krajolikom. Rafting je moguć na rekama Manavgat, Dragon, Barhal i Coruh. Coruh je čak svrstana među deset najboljih reka za rafting na svetu.

5. Golf u okolini Beleka

Da li želite da završite dan krstarenja partijom golfa? Iako se nekima možda čini iznenađujućim, zapravo postoji veliki broj golf terena duž obale. Istaknuti među njima je Nacionalni golf klub u Beleku, Antalija. Zanimljivo je da je Istanbul Golf Club bio jedan od prvih golf terena u kontinentalnoj Evropi.

Svideo Vam se naš vodič za jahting u Turskoj? Pročitajte i HVAR: KOMPLETAN VODIČ ZA JEDRENJE.

IMATE PITANJE?

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Vaše Ime i Prezime
Vaš Email

PODELITE OVU VEST

PRATITE NAS NA DRUŠTVENIM MREŽAMA